Jesteś tu » Gimnazjum nr 10 » WYDARZENIA


PO GIMNAZJUM DO USA

Szanowni Państwo.

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX. Jest on finansowany przez Departament Stanu USA. Umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2018/19. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas pierwszych liceum/technikum. Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum/technikum, który:

  • ma polskie obywatelstwo,
  • urodził się między 01.01.2001 a 31.12.2002 (osoby niepełnosprawne: 15.02.2000-15.07.2003)
  • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
  • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

  • Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
  • Miesięczne stypendium na własne wydatki
  • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
  • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
  • Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
  • Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 17 października 2017 r.: http://ais.americancouncils.org/flex

W poprzedniej edycji Programu FLEX otrzymaliśmy ponad 2000 zgłoszeń. Po drugiej rekrutacji 31 polskich uczniów otrzymało szansę wyjazdu do USA. Nasi stypendyści mieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Południową Karolinę, od Teksasu po Minnesotę. Chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Ten rok będzie dla nich niezapomniany. Na naszym profilu FLEX Poland można śledzić ich losy.

Więcej informacji:

Projekt jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: poland@americancouncils.eu.

Będziemy wdzięczni za przekazanie powyższych informacji na temat ww. programu Państwa uczniom i rodzicom, udostępnienie ich w innym miejscu widocznym dla uczniów oraz zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej Państwa szkoły lub instytucji. Jeżeli istnieje również możliwość zorganizowania spotkania w Państwa szkole, przedstawiciel American Councils z przyjemnością spotka się z uczniami i nauczycielami, aby móc przybliżyć im zasady uczestnictwa w Programie FLEX.

Zachęcamy młodzież do udziału w tym fantastycznym programie.

Ambasada USA w WarszawieTO JUŻ JEST KONIEC…

Tak 23 czerwca 2017 r. śpiewali niektórzy uczniowie klas III. Dzień zakończenia roku był dla nich bowiem nie tylko sygnałem, że nadeszły wakacje, ale i momentem rozstania ze szkołą. Niektórzy uczniowie spędzili tu większość swojego życia, inni tylko trzy lata, ale próżno było szukać tych, którym choć przez chwilkę nie zakręciłaby się łezka w oku…

Uroczysty apel trwał długo, ponieważ oprócz doskonałego występu klasy IIIf, która pod opieką pani Katarzyny Antczak przygotowała część artystyczną, był czas na słowa pożegnania z ust dyrekcji szkoły, młodszych przedstawicieli gimnazjum, wreszcie i samych trzecioklasistek.

Wręczenie nagród to kolejny nieodzowny element uroczystości pożegnania absolwentów. Nagrodzonych było bardzo wielu: za osiągnięcia edukacyjne, sportowe, wygrane konkursy, olimpiady, za pracę na rzecz samorządu uczniowskiego czy szkolnego wolontariatu.

Nagrodę Dyrektora Szkoły za wybitne osiągnięcia otrzymali uczniowie: Jan Szatkowski z klasy IIIf oraz Jakub Adamiak z klasy IIIa. Za najlepszych sportowców uznano: Dominikę Stasiecką i Jakuba Babińskiego z klasy IIIc, Jakub Adamiak został ponadto doceniony przez Panią Marszałek Marzenę Wodzińską, która przeznaczyła nagrodę specjalną. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Mamy nadzieję, że nasi absolwenci nie zapomną o swoim gimnazjum.ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS 1 I 2

W dzień zakończenia roku szkolnego 2016/17 w naszej szkole odbyły się dwie uroczystości. Pierwszą z nich było rozpoczęcie wakacji przez klasy I i II gimnazjum.

Po uroczystym apelu i przemówieniu pani wicedyrektor Agnieszki Woźniak, przyszedł czas na przedstawienie. W tym roku był to pokaz tańców z całego świata. Tego trudnego zadania podjęli się nie tancerze wcale, a uczniowie klas I i IIf. Wykorzystując umiejętności Wiktora i Zuzi z klasy IIf, młodzież zmobilizowała się i pokazała innym, że chcieć, to móc.

Po tym przyszedł czas na wręczenie nagród najbardziej uzdolnionym uczniom. Było tego naprawdę sporo, a na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Piotr Lewandowicz z If, Małgorzata Czarnecka IIf, którzy otrzymali nagrody specjalne od Pani Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Marzeny Wodzińskiej.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.


 

ZAKRĘCONA AKCJA

Podczas kończącego się już II półrocza uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy  Zespołu Szkół nr 10 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu ponownie zbierali plastikowe zakrętki. Będą one przekazane do recyklingu i przetworzone na nowe przedmiotu z tworzywa sztucznego. Wszystkim zbieraczom serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji oraz zapraszamy do uczestnictwa w przyszłym roku!

 DLA KLAUDII

Dnia 21 czerwca odbył się koncert charytatywny "Dla Klaudii". Z inicjatywą takiego przedsięwzięcia wystąpił Samorząd Uczniowski w reakcji na nieszczęście, które dotknęło uczennicę naszej szkoły oraz jej rodzinę. W pożarze rodzina Czerwińskich straciła dorobek swojego życia.

Dzięki wsparciu fundacji "Klucz", której prezesem jest pani Aneta Staniszewska oraz dobrej woli zaprzyjaźnionej ze szkołą instytucji Klubu Osiedlowego przy ulicy Serbinowskiej i pani Krystyny Licznerskiej, młodzież mogła przystąpić do realizacji swojego zamiaru.

W koncercie wzięli udział tancerze, wokaliści, sportowcy, instrumentaliści. A zwieńczeniem występów była loteria fantowa.

Dzięki hojności nauczycieli Zespołu Szkół nr 10, rodziców, młodzieży i mieszkańców osiedla udało nam się zebrać kwotę niemalże 3000 zł!!! Fundacja "Klucz" pieniążki przekazała poszkodowanym.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu oraz wszystkim ofiarodawcom fantów na loterię i tym, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.

W koncercie wystąpili:

Magdalena Półtorak, Zuzanna Głuchowska, Maria Raniś, Julita Maciejewska, Julia Michalak, Sara Fojt, Bartosz Pasik, Wiktor Łużyński, Alicja Kucharska, Małgorzata Kubiak, Natalia Szmyt, Oliwia Pyjecka, Sara Polińska, Julia Dolacka, Michał Grzegorski, Amelia Reksa, Julia Henzel, Julia Piotrowska, Wiktor Góral, Julia Stefańska, Julia Chabierska

oraz przewspaniałe tancerki z klasy IIIa SP 18:

Julia Chabierska, Hania Dąbrowska, Julia Garstka, Julia Rudowicz, Nela Owczarek, Lena Głębowska, Maja Sradomska, Laura Pawlaczyk, Natalia Staroń, Antosia Kania, Wiktoria Jesiołowska

Organizacją przedsięwzięcia zajęły się panie: Joanna Kubisiak, Katarzyna Gołyska, Aleksandra Majerowicz, Ewa Ozdowska-Bartczak.POCKER - THE POLISH DOGTROTTER W NASZEJ SZKOLE

Maskotka pieska, która objechała już prawie cały świat zawitała 13 czerwca również do naszej szkoły. Jest ona symbolem akcji, która propaguje adopcję zwierząt ze schronisk.NAD MORZEM

W dniach 12 – 14 czerwca 2017 r. klasy 2d i 1d były na wycieczce nad morzem w Smołdzińskim Lesie. Pierwszego dnia przywitaliśmy się z Morzem Bałtyckim. Drugiego dnia odbyliśmy wycieczkę na wydmy ruchome w Czołpinie, które znajdują się w rezerwacie przyrody Słowińskiego Parku Narodowego. Trzeciego dnia w drodze powrotnej weszliśmy na św. Górę „Rowokół”. Zmęczeni długą podróżą, ale zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Kalisza.

Opiekunowie: p. Andrzej Ewiak, p. Krzysztof Odziemski, p. Kamila Juszczak, p. Agata Błaszczyk.


 

NA WYCIECZE WE WROCŁAWIU

9 czerwca 2017 r., w słoneczny piątek, klasa 2e i uczniowie z klas 2d, 2a, 2b, 1d, 1c, 1f udali się na wycieczkę do Wrocławia. Wyprawę zaczęliśmy od wizyty w Zoo i Afrykarium. Spacerowaliśmy również po Ogrodzie Japońskim oraz po Wrocławskim Rynku. Głównym punktem wyjazdy było uczestnictwo w musicalu „Trzej Muszkieterowie” w Teatrze Muzycznym „Capitol”. Wyjazd uważamy za bardzo udany.

Opiekunowie: p. Kamila Juszczak, p. Aleksandra Bazalińska, p. Wiesława Kasprzak."URZĄD OD PODSZEWKI"

8 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły podsumowali trwający pół roku projekt "Urząd od podszewki", który był realizowany w ramach projektów Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Przez kilka miesięcy uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach projektowych, wzbogacając się o wiedzę teoretyczną na temat funkcjonowania Urzędu Miasta. Uczestniczyli także w sesji Rady Miasta, a następnie postanowili sprawdzić wiedzę kaliszan na temat przysługujących im praw.

Dzisiaj w Sali Recepcyjnej Ratusza, dzięki uprzejmości pana Prezydenta Miasta - Grzegorza Sapińskiego, mogliśmy dokonać podsumowania naszych działań.

Pierwszym elementem była Gra Miejska "Przez Park do Ratusza", w której brały udział zespoły nie tylko z naszego miasta, ale i drużyny z powiatu kaliskiego. Laur zwycięstwa przypadł zespołowi z Gimnazjum w Chełmcach. Gratulujemy.

Kolejnym etapem podsumowań była relacja z wyników ankiet przeprowadzanych wśród mieszkańców najstarszego miasta w Polsce.

A na koniec odbyła się IV sesja Klubu Wystąpień Publicznych, w której uczestnicy odnieśli się do tezy: "Obniżenie wieku wyborczego do lat 16 pomoże zaangażować młodzież w życie społeczne". W tej części także odbyły się przemówienia spontaniczne, których zwycięzca wygrał sesję zdjęciową z Panem Prezydentem.

Opieką i wsparciem młodzieży podczas projektu i podsumowania służyli: pani dyrektor Natalia Iwanow, pani Katarzyna Gołyska, pani Monika Kubiak, pani Ewa Ozdowska-Bartczak oraz pan Marek Tworek.


 

MAZURY, MAZURY ...

W dniach 24 - 26 maja 2017 klasy 3f i 2e aktywnie wypoczywały na Mazurach. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Wilczy Szaniec - tajemną siedzibę Adolfa Hitlera. W Świętej Lipce wysłuchaliśmy koncertu organowego. Drugiego dnia zaliczyliśmy spływ kajakowy rzeką Krutynią. Trzeciego dnia, w drodze powrotnej odwiedziliśmy Grunwald. Pogoda i humory dopisywały.

Opiekunowie wycieczki: p. Katarzyna Antczak, p. Kamila Juszczak, p. Aleksandra Majerowicz dziękują za mile spędzony czas.TYDZIEŃ ZDROWIA

22 maja 2017 r. przed południem reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w uroczystym otwarciu Tygodnia Zdrowia. Na początek uczniowie przeszli ulicami Kalisza od Straży Miejskiej do Ratusza. Po występach i przemówieniu Pana Prezydenta uroczystość przeniosła się do Gimnazjum nr 2. Odbyło się wiele konkursów - olimpiada zdrowia, konkurs ortograficzny, quiz o zdrowiu... Jednak największą atrakcją i sukcesem był występ przedstawicieli klasy 2f. pod przewodnictwem Wiktora Łużyńskiego.
31 maja po tygodniowej rywalizacji uczniowie naszego gimnazjum otrzymali I miejsce w IV Olimpiadzie Zdrowia Szkół Gimnazjalnych w ramach IV edycji Tygodnia Zdrowia.
Gratulujemy.


 

DZIEŃ PATRONA

Kolejny Dzień Patrona - jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w naszej szkole - w tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy je w maju, a nie jak dotychczas w styczniu.
W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Wiersze, scenki z życia „Kusego” i nastrojowa muzyka miały przybliżyć postać patrona, przypomnieć o najważniejszych faktach z jego życia oraz osiągnięciach sportowych. Po programie artystycznym uczniowie, jak przystało na szkołę sportową, przystąpili do współzawodnictwa w różnych dyscyplinach. Najlepszych z najlepszych uhonorowano dyplomami.


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Dnia 28.04.2017 r. uczniowie kl.1e, 2a, 2c i 3b wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Najpierw zwiedziliśmy Starówkę i Ostrów Tumski. Następnie udaliśmy się na punkt widokowy Sky Tower, gdzie wjechaliśmy szybkobieżną windą na 49 piętro i podziwialiśmy panoramę miasta. Wrażenia niesamowite! Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było afrykarium. Jest to unikatowy kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym  Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.FESTYN ARCHEOLOGICZNY „ZAWODZIE – PODGRODZIE”

W dniu 28 kwietnia 2017 r. pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych klasa 1b i 3d gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrała się na wycieczkę na Zawodzie, gdzie wzięła udział w lekcji "żywej historii".

Uczniowie poznali historię regionu i codziennego życia w grodzisku Kalisia oraz wzięli udział w warsztacie „Niecenie ognia” ze specjalistą od rozpalania ognia dawnymi metodami, np. samym drewnem, czy krzesiwem oraz w warsztacie „Zaplatanie liny”, gdzie dowiedzieli się z jakich materiałów wykonuje się liny, jaką metodą uzyskuje się liny elastyczne, a jaką sztywne. Na warsztacie „skryptorium” odkodowali informacje oraz malowali obrazki przedstawiające życie w średniowieczu.

Na każdym z warsztatów mogli spróbować swoich sił i na przykład wzniecić ogień, czy zapleść linę.

W ustach młodzieży pojawiły się również słowa chwalące czasy w jakich żyjemy i radość z tego, że mamy prąd, czy ogień po „pstryknięciu”.


 

226 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Udział Pocztu Sztandarowego w miejskich obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Opiekę nad pocztem sprawował pan Marcin Jaworski.WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

27 kwietnia 2017 r. klasy Ia i Ie pod opieką wychowawców przygotowały program artystyczny z okazji zbliżających się świąt majowych. Opiekę muzyczną przejęła pani Mysłakowska ze swoim chórem i gitarzystkami.


 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

30 marca 2017 r. Pani Małgorzata Machlańska zorganizowała w naszej szkole warsztaty fotograficzne, które poprowadził nasz absolwent - fotograf Dawid Surowy. W zajęciach udział wzięli uczniowie klasy 2F oraz członkowie Klubu Różnych Aktywności. To już kolejne spotkanie, które ma przybliżyć naszym uczniom specyfikę różnych zawodów, tym razem na „tapetę” wzięliśmy zawód fotografa.
Podczas warsztatów fotograficznych Dawid zapoznał uczniów z podstawowymi zasadami fotografowania, kadrowania i obsługi aparatu. Nasz gość z pasją opowiadał o blaskach i cieniach tego zawodu.
Bardzo dziękujemy Dawidowi, że pomimo natłoku obowiązków znalazł chwilę dla młodszych kolegów.


WYSŁANNICY INKÓW W NASZEJ SZKOLE

5 kwietnia 2017 r. Trio Instrumentów Muzycznych z Łodzi zaprezentowało nam cudowne brzmienie egzotycznych ręcznie wykonanych instrumentów. Przepiękne muzyczne doświadczenie dla najmłodszych i nieco starszych uczniów naszej szkoły.


DZIAŁAMY NA RZECZ ŚRODOWISKA NATURALNEGO

3 kwietnia 2017 r. uczniowie klas Id i IId z wychowawcami sadzili dęby w podkaliskim lesie. Wychowawcy klas - państwo Ewiakowie nawiązali współpracę z Nadleśnictwem Kalisz, proponując pomoc w zalesianiu. Młodzież z zaangażowaniem przystąpiła do pracy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Po skończonym wysiłku leśnicy uraczyli nas kiełbaskami, które z ochotą sami upiekliśmy sobie nad ogniskiem.SYMBOLE KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

3 marca rozstrzygnięto konkurs „Symbole Krajów Anglojęzycznych”. Spośród 74 prac jury wyróżniło i nagrodziło wielu młodych artystów wśród uczniów naszej szkoły.

 KATEGORIA I:

 Klasy 0-1 szkoły podstawowej – ulubiona postać bajkowa

 I miejsce –Tymon Holeksa 1b

 II miejsce – Zofia Oliwiecka 1a

 III miejsce –Laura Raszewska 0a

Wyróżnienia: Natan Reksa 1b, Amelia Szuleta 0a, Wiktoria Czechalska 1b, Maja Urbańska 0a, Martyna Przybył 1b, Julia Gmyrek 0a, Lena Karolak 0a, Alan Przepierczyński 1a, Mateusz Tomczyk 1a, Ola Matczak 1b, Adam Kurzajczyk 0a, Franek Głuchowski 1b, Sergiusz Drużbiak 1a

KATEGORIA II:

 Klasy 2-3 szkoły podstawowej – ‘słowotwory´ czyli zilustrowane słowa angielskie

 I miejsce – Bartosz Grudzień 3d

 II miejsce – Wiktor Grzelakowski 2b

 II miejsce – Krzysztof Glapiński 2d

 III miejsce – Maria Kaczmarek 2d

KATEGORIA III:

 Klasy 4-5 szkoły podstawowej – słynne miejsca Londynu lub Nowego Jorku

 I miejsce – Wiktoria Rzepecka 5a

 II miejsce – Zofia Światła 5b

 III miejsce – Łukasz Galant 4c

KATEGORIA IV:

 Klasy 6 SP-I gimnazjum – praca przestrzenna, rzeźby, bryły – symbole Wielkiej Brytanii lub USA

 I miejsce – Marta Andrysiak 1d

 I miejsce – Oliwia Utecht i Aleksandra Antczak Ie

 II miejsce –Amelia Ole i Agata Maciołek Id

 III miejsce – Wiktoria Nawrot, Zuzanna Jeżyk i Amelia Bury Ie

Wyróżnienie – Oliwia Kasprzak 6a

KATEGORIA V:

 Klasy II-III gimnazjum – portret lub karykatura ikony Wielkiej Brytanii lub USA

 I miejsce – Weronika Rzepecka IId

 II miejsce – Gabriela Sobczak IIId

 III miejsce – Julia Domaniewska IId

Wyróżnienia: Gabriela Witkowska i Kacper Kolański IId, Alicja Bartczak i Sara Fojt IIf, Małgorzata Kubiak IId, Natalia Kołodziejczak IIf

Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!ROZSTRZYGNIĘCIE ANGLOJĘZYCZNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

W IV edycji konkursu wzięli udział uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I-III gimnazjum. Zadaniem uczestników było przeczytanie wskazanej książki w języku angielskim i rozwiązanie testu. Uczniowie przystąpili również do części ustnej.

 Klasy szóste:

 I miejsce - Anna Szatkowska i Roksana Ambroziak 6a

 II miejsce - Amelia Reksia 6b

 Klasy I gimnazjum:

 I miejsce - Maja Dyl 1f

 II miejsce - Julia Bieniek 1e

 III miejsce - Aleksandra Wieczorek 1e

 Klasy II gimnazjum:

 I miejsce - Weronika Rzepecka 2d

 II miejsce - Julia Mituta 2f

 III miejsce - Agnieszka Grala 2b

 Klasy III gimnazjum:

 I miejsce - Michalina Cuper 3d

 II miejsce - Martyna Popęda 3d

 III miejsce - Justyna Biesiada 3a

 Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy.BILET DO PLASTYKA

Warto podejmować wyzwania i spełniać swoje marzenia. 1 marca 9 uczennic z klas 2 i 3 naszego gimnazjum podjęło wyzwanie i udało się po "BILET do plastyka". Jeden z trzech biletów trafił w uzdolnione ręce Michaliny Głębowskiej z klasy 3d. GRATULUJEMY!!!!   
Gratulacje należą się także pozostałym uczestniczkom konkursu: Magdalenie Półtorak, Weronice Rzepeckiej, Alicji Sadomskiej, Elizie Pliszewskiej, Patrycji Magnus, Zuzannie Kępie, Julii Janickiej, Julii Ozimek. Brawo dziewczyny.

   

21 LUTEGO: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Wszyscy nasi uczniowie wykazali się wyjątkową pomysłowością i starannością w przygotowaniu plakatu z okazji Dnia Języka Ojczystego. Wybranie najlepszej pracy nie było łatwe, jury miało twardy orzech do zgryzienia, a pani Bazalińska całą noc rwała sobie włosy z głowy... w końcu nagroda jest tylko jedna. Ale, kawa na ławę, pierwsze miejsce i słodką nagrodę dla całego zespołu otrzymuje klasa 2d, gratulujemy! Na wyróżnienie zasługuje również praca klasy 2e - na dwoje babka wróżyła oraz pięknie wykonany plakat klasy 3d - stroić się w cudze piórka.

     

PODSUMOWANIE WOŚP 2017

Ponad 300000 zł zebrali wolontariusze z Kalisza i okolic podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tej dużej sumie mieli również udział wolontariusze z naszego gimnazjum, którzy, dzięki hojności kaliszan, zebrali ponad 14000 zł.
22 lutego w hali OSRiR-u nastąpiło podsumowanie i wręczenie podziękowań podsztabom z kaliskich placówek. Uczennice naszej szkoły - Weronika Lewicka, Kasia Kaleta i Gabrysia Tokarek przyjęły podziękowania od szefa sztabu WOŚP.


DRZWI OTWARTE UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć myśleć o swojej przyszłości... Dlatego klasy IIId, IIIe, IIIf uczestniczyły 25 stycznia w Drzwiach Otwartych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przemili studenci oprowadzili naszych uczniów po całym wydziale, ciekawie opowiadali o różnych aspektach życia studiowania oraz umożliwili im uczestniczenie w licznych warsztatach: wokalnych, plastycznych, medialnych, infobrokerskich. Na zakończenie uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu prof. Piotra Łuszczykiewicza.APEL BOŻONARODZENIOWY

22 grudnia w świąteczny klimat wprowadził społeczność szkolną wyjątkowy apel   przygotowany przez klasę 3d pod kierunkiem pani Żakliny Dutkiewicz. Oprawą muzyczną kierowała pani Ewa Mysłakowska. Było i wzruszająco i wesoło.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

21 grudnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia włodarzom naszego miasta - panu prezydentowi Grzegorzowi Sapińskiemu, zastępcy prezydenta - panu Arturowi Kijewskiemu oraz przedstawicielowi Wydziału Edukacji - panu Krzysztofowi Jurkowi oraz proboszczowi naszej szkolnej parafii - księdzu proboszczowi Tadeuszowi Błaszczykowi.


PODZIELMY SIĘ Z INNYMI

Okres przedświąteczny to doskonały czas, żeby pokazać, jak wielkie mamy serca. Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice oraz nauczyciele przyłączyli się do dwóch akcji, w które włączył się Zespół Szkół nr 10 w Kaliszu. Kolejny raz wspólnie zdaliśmy egzamin na 6 - egzamin z wielkoduszności.

"Tytka charytatywna" to zorganizowana przez koło Caritas zbiórka trwałej żywności. Akcja trwała do 16 grudnia. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas oraz wielu wspaniałych Darczyńców udało się zebrać wiele produktów żywnościowych dla potrzebujących.

Szlachetna paczka – to zbiórka produktów potrzebnych wybranej rodzinie. Akcja również trwała do 16 grudnia. Efekt Szlachetnej Paczki przerósł nasze oczekiwania. Podziękowaniom nie było końca...


   

W DAWNYM CECHU

W środę 14 grudnia klasa 2f uczestniczyła (w ramach lekcji plastyki) w zajęciach organizowanych przez Okręgowe Muzeum Ziemi Kaliskiej pt. "W dawnym cechu.....". Warsztaty odbywały się w pomieszczeniach Galerii grafiki i rysunku im.Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Głównym tematem warsztatu było zapoznanie z techniką pozłacania elementów gipsowych. Zajecia praktyczne poprzedził krótki wykład na temat zlotnictwa i pozłacania, który poprowadziła p. Kalina Grabińska. Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi etapami pracy, zmierzyli z delikatnością płatków do złocenia i srebrzenia oraz własną wytrwałością podczas dekorowania świątecznego aniołka. Dość przyjemnie i błyszcząco weszliśmy w atmosferę świąteczną Bożego Narodzenia ... a warsztaty uważamy za bardzo udane.


   

ŚCIANKA WSPINACZKOWA

W dniu 9 grudnia klasa 1b pod opieką pani Lilianny Karońskiej udała się na ściankę wspinaczkową przy ulicy Chopina 23. Oprócz samej ścianki znajdowały się tam inne sprzęty m. in. trampolina, ale i tak najwięcej osób interesował chodzący tam kot. Klasa spędziła razem miło czas. Wracaliśmy do domów, już nieco zmęczeni, ale nadal uśmiechnięci i zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.


DZIEŃ WALKI Z AIDS

Uczniowie klasy III F przypomnieli dzisiaj uczniom naszej szkoły,że 1grudnia to Dzień walki z AIDS. Zorganizowały happening.POWIATOWY KONKURS WIEDZY NA TEMAT HIV I AIDS

Uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy na temat HIV i AIDS. Poziom konkursu był bardzo wysoki, i choć tym razem nie udało się sięgnąć po najwyższe laury, dziewczyny mogą pochwalić się uzyskaniem bardzo wysokiego wyniku, z czego bardzo zadowolona była ich nauczycielka - pani Elżbieta Kulawinek.ŚWIĄTECZNY KALENDARZ Z WYZWANIAMI

Od 1 grudnia funkcjonuje u nas w szkole kalendarz w formie choinki z "wyzwaniami" - zadaniami na poszczególny dzień tygodnia. Każdego dnia otwieramy jedno okienko z "wyzwaniem" na dany dzień. Zachęcamy do wspólnej zabawy - klasa 2 A z wychowawcą.COPERNICUS SCIENCE

23 listopada uczniowie klasy If uczestniczyli w wykładach z fizyki i matematyki, które odbyły się w ramach Copernicus Science.
W auli UAM przy Nowym Świecie mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr. Pawła Kowalczyka z Uniwersytetu Łódzkiego na temat "Magia wokół nas". Prelegent przekonywał słuchaczy, ze świat przedstawiony w bestsellerowej powieści o sławnym czarodzieju - Harrym nie jest niezwykły i dziwny, bo naukowcy już umieją (przynajmniej teoretycznie) spowodować niewidzialność przedmiotów. Udowodniono nam także, że pewne magiczne zjawiska, jak przesuwanie się przedmiotów, czy ich samotworzenie się (drukarki 3D) czy hybrydy a więc niesamowite stworzenia w świecie przyrody istnieją, czego przykładem mogą być zwierzęta: żubroń, muł, tigon. Doktor Kowalczyk zaprezentował również "magiczne" przedmioty, którymi posługujemy się na co dzień, nie do końca doceniając ich wartość i funkcjonalność, są nimi latarka czy pilot do telewizora:)
Drugi wykład "Niekończące się zmagania z nieskończonością" był matematycznym wywodem związanym z Teorią Mnogości. Dr Jacek Małecki z Politechniki Wrocławskiej próbował przekazać nam treści bardzo skomplikowane w najbardziej z możliwych do zrozumienia sposobów. I choć treści wykładu były rzeczywiście trudne, to zadowoleni i zainspirowani, aby obserwować otaczający świat, wróciliśmy do szkoły.


ODKRYWAMY TALENTY "KONKURS FRYZJERSKI"

21 listopada 2016 r. w ramach działalności Szkolnego Klubu Różnych Aktywności KRA w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Fryzjerski połączony z warsztatami i spotkaniem ze stylistami fryzur Dominiką Ratajczyk oraz Szymonem Leśniewskim - absolwentami naszej szkoły. Impreza miała na celu zapoznanie uczniów z tajnikami zawodu oraz możliwością zaprezentowania swoich talentów fryzjerskich. W konkursie uczestniczyły reprezentantki klasy 2 B Alicja Krysińska i Marta Borowicz, a klasę 2 D godnie reprezentowała Weronika Rzepecka.

Fryzury były wykonywane na modelkach wcześniej odpowiednio przygotowanych: strój i makijaż.Uczestników oceniała komisja sędziowska w składzie: Dominika Rarajczyk, Szymon Leśniewski, Małgorzata Machlańska.
Jury przyznało:
I miejsce –Alicji Krysińskiej
II miejsce – Marcie Borowicz
III miejsce – Weronice Rzepeckiej
Szczególne wyróżnienie uzyskała Marta Borowicz za śledzenie trendów fryzjerskich.Zaproszeni goście wyrazili podziw i uznanie dla uczestników za pomysłowość i oryginalność wykonanych fryzur. Życzyli wszystkim kontynuowania zainteresowań fryzjerskich oraz zainteresowania zawodem stylista fryzur.Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Znakomitą oprawę konkursu zapewnili uczniowie, którzy przybyli, aby kibicować swoim koleżankom biorącym udział w konkursie oraz aby uczestniczyć w spotkaniu z zaproszonymi stylistami.
Po części konkursowej zaproszeni goście zapoznali naszych uczniów z tajnikami pracy w zawodzie stylista fryzur. Dominika i Szymon o swojej pracy opowiadali bardzo ciekawie, a co szczególnie cenne z ogromną pasją, którą z pewnością zarazili wszystkich przybyłych.
Spotkanie zakończyło się warsztatami przeprowadzonymi przez naszych gości, podczas których pokazali oni, jak perfekcyjnie wykonać fryzurę techniką plecionek. Zabawa była świetna, planujemy kolejne spotkanie.
Dominice i Szymonowi serdeczne dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy, o której z taką pasją opowiadali.
Spotkanie zorganizowała pani Monika Kubiak.


WYJĄTKOWE SPOTKANIE

21 listopada uczniowie kilku klas mieli okazję spotkać się z ludźmi, którzy kawałek swojego życia i serca włożyli w pomoc dzieciom z Ugandy, jedno z państw wschodniej Afryki. Nasza młodzież mogła dowiedzieć się, w jakich warunkach żyją ich rówieśnicy w tym egzotycznym dla nas kraju. Słuchając prawdziwych historii, szybko można docenić to, co się ma oraz kraj, w którym czujemy się bezpieczni, mamy codziennie możemy jeść, wygodnie spać, a może i niektórzy docenili, że mogą się uczyć, co dla ugandyjskich dzieci najczęściej jest poza zasięgiem ich możliwości... Klasy językowe miały okazję sprawdzić swoje umiejętności, gdyż dla nich pokaz był prowadzony po angielsku. Akcja została przeprowadzona w związku z III Ogólnopolskim Dniem Obrony Praw Dziecka.DEBATA OKSFORDZKA

W piątek 18 listopada przed godziną ósmą w sali audiowizualnej trwały przygotowania do pewnego przedsięwzięcia, w które zaangażowali się uczniowie kl. III A. Po ósmej, gdy goście zasiedli na widowni, rozpoczęła się pierwsza w historii naszej szkoły Debata Oksfordzka. Uczniowie debatowali na temat zadawania prac domowych w szkole. Zarówno strona propozycji (Bartosz Sokół, Klaudia Dzikowska, Miłosz Czerniak, Zuzanna Wypych), jak i opozycji (Oliwia Kurzajczyk, Inez Urbaniak, Wiktor Góral, Mateusz Mazurczak) przedstawiła mocne argumenty za i przeciw pracom domowym, powołując się na to, że dzięki zadaniom domowym możemy utrwalić materiał przekazany na lekcjach lub jakie świetne wyniki osiągają fińscy uczniowie, którym prace nie są zadawane do domu.

Po zakończonej dyskusji stron głos zabrali eksperci Pani Barbara Oliwiecka, która jest pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia, uznała, że bardziej przekonały ją argumenty opozycji.
Tymczasem Pani Dyrektor Natalia Iwanow i Pani Wicedyrektor Agnieszka Woźniak opowiedziały się za stroną propozycji. Głosami widowni zwyciężyła strona opozycji.
Rolę marszałka pełniła Adrianna Kmiecik, a sekretarza Bartłomiej Goplarek.
Efektem tego spotkania było również zawiązanie współpracy między Szkołą a Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjnych „Kompas”, którego przedstawiciele – Barbara Oliwiecka, Ewa Ozdowska-Bartczak oraz Marek Tworek wzięli udział w debacie.


WIZYTA W "KLIMATYCZNYM" TORUNIU

17 listopada klasy 2e i 3e odwiedziły jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich – Toruń.

Wizytę w mieście Mikołaja Kopernika, uczniowie rozpoczęli w „Kamienicy Alchemika", gdzie aktywnie uczestniczyli w warsztatach chemicznych zorganizowanych przez Centrum Chemii w Małej Skali. Na zajęciach laboratoryjnych własnoręcznie wykonywali doświadczenia, łącząc teorię z praktyką nauczyli się opisywać eksperyment.
Spacerując uliczkami Torunia przeszliśmy do Planetarium. Najpierw udaliśmy się do Sali Orbitarium - wystawy interaktywnej, w której centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Uczniowie znaleźli tu również interaktywne stanowiska takie jak: transmisja sygnału w kosmosie, ocean chmur, atmosfery planet, tornado, opóźnienie sygnału, spłaszczenie planet, ciśnienie atmosferyczne, zorza polarna, ciążenie, czas podróży, ciężar. Wizytę w Planetarium zakończyliśmy siedząc wygodnie w fotelach, oglądając pokaz astronomiczny pt. „Meteoplanet".
Ostatnim etapem wycieczki był zakup pierników i pamiątek.
Realizację wycieczki i opiekę nad uczniami objęły: p. Kamila Juszczak, p. Marta Kuś i p. Aleksandra Bazalińska.
Dziękujemy za mile spędzony czas.